Nová plastová okna znamenají dlouhodobé řešení

Stará dřevěná okna již dosluhují a musíme je vyměnit -  to je zjištění majitelů nemovitostí a holý fakt. Jaká okna však zvolit? Budou se hodit k barvě fasády a typu domu? A co jejich tvar? Jaká je životnost nových plastových oken?

To jsou otázky, na které majitelé hledají odpovědi.

Dřevěná okna

Pokud nemusíme řešit finanční otázku a na ceně nám až tak nezáleží, většinou zvolíme okna dřevěná. Dřevěná okna se montovaly do starých rodinných domů od nepaměti. Hodí se tam zpravidla typově nejlépe a mají dobré tepelně izolační vlastnosti. Další výhodou jsou vysoké technické parametry s moderním designem, dlouhodobá životnost včetně bezpečnosti. Velkou nevýhodou je vysoká cena a údržba, která mnoho majitelů odradí a často tedy volí levnější alternativu - plastová okna. I ta nejdražší plastová okna bývají levnější než okna dřevěná nebo eurookna.

Plastová okna

Životnost plastových oken dnes již můžeme určit z dlouholetých zkušeností. První plastová okna se začala objevovat v 50 letech, ale je nutno dodat, že vývoj opravdu pokročil. Typ oken, jak je známe dnes, se začaly vyrábět někdy okolo 90. let. Třicetiletá zkušenost již má váhu a víme, že profily oken a sklo vydrží opravdu dlouho. K největšímu opotřebování dochází u kování a těsnění.Těmto prvkům by se měla věnovat větší pozornost. Výrobci celoobvodového  kování a těsnění používají standartní, typizované výrobky. To znamená, že i tyto nejvíce namáhané části plastových oken se dají bez potíží vyměnit. Třicetiletá zkušenost na trhu s plastovými okny naznačuje, jak dlouhá může jejich životnost být. Odborníci se životnost nebojí odhadnout na 80 až 200 let.

Mnohdy nás k výměně donutí i jiné okolnosti, než že stará okna doslouží. Máme na mysli především snahu namontovat a mít v udržované nemovitosti novější  a modernější výrobky s novými užitnými vlastnostmi (lepší koeficient prostupu tepla, modernější tvar, dokonalejší větrání, vyšší bezpečnost a další.)

Od plastových oken očekáváme jednoznačně úsporu tepelné energie, která po výměně starých oken za nová plastová skutečně přichází. Očekáváme hezky tvarovaný rám – design barvu a funkčnost. Můžeme vybírat z široké škály profilů a toto určitě splňuje typ GL SYSTEM.

Dnes máme možnost vybrat si kvalitní rámy, standartní počet komor je 5 až 7, můžeme volit dvojsklo či trojsklo. Rámy plastových oken mohou být oboustranně bílé nebo vnitřní může být bílý a venkovní pohledová strana provedena v imitaci dřeva. Výběr folií je veliký a pouze na nás záleží, jaké řešení zvolíme. Nejlevnější je varianta oboustranně bílé barvy profilu plastového okna, nejdražší je oboustrané barevný a probarvený profil. Probarvený profil zaručí, že při manipulaci s křídlem není vidět bílá část rámu.To znamená, že když se křídlo otevře, je vidět pouze celistvá barva.

Koeficienty prostupu tepla se pohybují dle zvoleného rámu a zasklení od 0,6 W/m2K výše. To znamená skutečně velkou úsporu tepelné energie.

Pokud se chcete dozvětět o plastových oken více, kontaktujte firmu LM Okna, specialisty na plastová okna v Ostravě.